Informacje dla osób przystępujących do matury w roku szkolnym 2023/24.
MATURA 2024
Absolwenci liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2021/2022 włącznie, mogą przystąpić w roku 2024 do egzaminu maturalnego w formule 2015.
W 2024 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do:
- dwóch egzaminów w części ustnej, tj.:
- język polski (bez określania poziomu)
- język obcy nowożytny (bez określania poziomu)
- czterech egzaminów w części pisemnej, tj.:
- język polski (poziom podstawowy)
- matematyka (poziom podstawowy)
- język obcy nowożytny (poziom podstawowy)
- wybrany przedmiot dodatkowy (poziom rozszerzony)
Aby otrzymać świadectwo w 2024 r., należy:
- przystąpić do wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej i ustnej;
- uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej na poziomie podstawowym i w części ustnej oraz
- przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
DEKLARACJE
- Do 2 października 2023 r. wstępną deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły uczniowie 4-letniego liceum ogólnokształcącegoktórzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły w 2024 r.(Deklaracja A)
- Jeżeli w trakcie pierwszego semestru roku szkolnego 2023/2024 plany egzaminacyjne ucznia ulegną zmianie, można je zgłosić do 7 lutego 2024 r. w ostatecznej deklaracji.
- Każdy zdający może złożyć deklarację albo w postaci papierowej, albo w postaci elektronicznej (e-deklarację) w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej https://ziu.gov.pl (nie można złożyć deklaracji w obu postaciach).
- Osoba, która jest zobowiązana wnieść opłatę za egzamin maturalny, wraz z deklaracją składa dyrektorowi szkoły kserokopię wniesienia opłaty za ten egzamin w odpowiedniej kwocie.
Więcej informacji o egzaminie maturalnym na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:
https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/
Komunikat CKE - terminy egzaminów maturalnych 2024
OPŁATY ZA EGZAMIN MATURALNY
- Egzamin maturalny jest odpłatny dla absolwentów, którzy:
- przystępują do egzaminu z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego na tym samym poziomie po raz trzeci lub kolejny (jeden raz = jeden rok)
- w latach ubiegłych (2005–2023) zadeklarowali chęć przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu dodatkowego na danym poziomie, ale do niego nie przystąpili (nie stawili się na egzaminie).
- Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego i przedmiotu dodatkowego, zarówno w części ustnej, jak i w części pisemnej, na danym poziomie, wynosi 50 zł
- Opłatę za egzamin maturalny wnosi się w terminie od 1 stycznia 2024 r. do 7 marca 2024 r. na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Niewniesienie w tym terminie opłaty za egzamin maturalny skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do tego egzaminu.
- Obowiązek sprawdzenia, czy za dany egzamin należy wnieść opłatę, spoczywa na absolwencie! W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z dyrektorem szkoły lub właściwą okręgową komisją egzaminacyjną.
- Opłata za egzamin maturalny nie podlega zwrotowi w razie rezygnacji z przystąpienia do egzaminu bądź nieprzystąpienia do egzaminu.
- Dowód wniesienia opłaty absolwent składa dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie od 1 stycznia 2024 r. do 7 marca 2024 r. Kopię dowodu wniesienia opłaty absolwent składa w tym samym terminie dyrektorowi szkoły, w której składa deklarację.